Doğa, Macera ve Spor Temalı Filmler

Şehirde yaşayan, her zaman doğaya kaçamayan kimseler olarak hafta içleri iyice bunaldığımda kendimi kitap, film gibi şeylere kaptırıp, karakterlerin dünyasına ortak olurum. Bu bir kaç saatlik ufak dozdaki keyifli saatler umutlarımı, hayallerimi taze tutmama ve beni tekrar harekete geçirecek ateşlemeyi yapmaya yeter. Kimi gerçek hayattan bir karakterken, kimi tamamen hayal ürünüdür, hayalle gerçeğin birbirine karıştığı noktalarda her şeyi başarmanın mümkün olduğunu tekrar hatırlarım. Lafı fazla uzatmadan tekrar tekrar seyrettiğim ve ilham aldığım filmleri paylaşmak istiyorum. Filmlerin bazılarını Netflix’te bulmanız mümkün.

 

EXPEDITION HAPPINESS (2017)

Expedition Happiness

Bir film yapımcısı ile müzisyen kız arkadaşı, köpekleriyle beraber destansı bir yolculuğa çıkıyor ve yenilenmiş bir okul otobüsüyle Kuzey Amerika’yı uçtan uca geziyor.

 

McFARLAND, USA (2015)

McFARLAND, USA

Öğretmen Jim White, Latin kökenlilerin çoğunlukta olduğu bir bölgeye taşınır ve okulun kır koşusu takımını çalıştırmaya başladığında öğrencileriyle bağ kurmayı başarır.

 

MERU: İmkansız Tırmanış (2015)

Meru

Bu belgesel, dünyanın en zor zirvelerinden biri olan, Hindistan’ın Meru Dağı’ndaki Shark’s Fin’e tırmanan üç seçkin dağcıyı izliyor.

 

VALLEY UPRISING (2014)

Valley Uprising

Yosemite Vadisi’nde kaya tırmanışının 50 yılı, isyankar bir karşıt kültürün doğuşuna ve gelişimine tanıklık etti.

 

NORDWAND (2008)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Klasik anti-nazi propaganda filmlerinden farklı bir anlayışa sahip Kuzey Yamacı’nda 1936 yılının Nazi Almanyası döneminin arka planda olduğu, zirveye ulaşmanın en büyük ihtiras olduğu olaylar zinciri aktarılıyor. Birkaç dağ sevdağlısı, Avrupa’nın en yüksek dağlarından birini keşfetmek için, farklılıklarını bir tarafa koyarak işe koyulurlar.

Yaşanmış bir olaydan yola çıkılarak oluşturulan filmin senaryosunda fonda Nazi Almanyasının hükumranlığı sürmektedir ve diktatörlük, dünyanın gözündeki yerini iyi konumlandırabilmek için yollar aramaktadır.. North Face, 2008 Locarno Film Festivali’nde resmi seçim olarak gösterildi.

 

 

DANGAL (2016)

Dangal

Bir zamanların umut vaat eden güreşçisi, hiç kazanamadığı altın madalyayı iki kızını Milletler Topluluğu Oyunları için eğiterek elde etmeyi umar.

 

KOŞ MİLKHA KOŞ (2013)

Koş Milkha Koş

Bu filmde Uçan Sih olarak tanınan Milkha Singh’in yaşadıklarını ve onun güzel hayatını gözler önüne seriyor. 1947 yılında bildiğiniz gibi Hindistan ve Pakistan birlikte bağımsızlıklarını kazanmış birer ülke olup ayrılmışlardır. Bu durumdan sonra pakistandan büyük bir acı ile mecburen ayrılan Milkha Sing’in nasıl başarılı bir koşucu olduğunu ve bunu nasıl başardığını izleyeceksiniz.

NANGA PARBAT (2010)

 

Nanga Parbat

Messner kardeşlerin hikayesi.. 1970 yılında iki kardeş, Reinhold ve Günther Messner, sonu ölümle bitecek olan bir tırmanışa başlarlar. Tırmanış sırasında küçük kardeş Günther çığ altında kalarak yaşamını kaybeder ama ölümü ardındaki sorular bugün bile devam etmektedir. Dünya’da tırmanması en tehlikeli dağlardan biri olarak kabul edilen Nanga Parbat Dağı 8.126 metre ile dünyanın en yüksek 9. dağıdır.

 

Klasikleşmiş filmlerden ziyade daha çok duyulmayan filmleri eklemeyi tercih ettim. Siz de bu temada izlemekten keyif aldığınız filmleri yorum kısmında paylaşırsanız sevinirim. Keyifli seyirler.

 

Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir