Tırmanış

Sivridağ

Tırmanış; korkularınızla yüzleşebileceğiniz, kendinizi keşfedeceğiniz, limitlerinizi zorlayabileceğiniz, adrenalini yükseklerde yaşadığınız, tutkuyla içine kapılıp peşinden gidebileceğiniz ve bu örnekleri daha da çoğaltabileceğiniz, en güzel outdoor ve indoor sporlardan biri.

Dağ, bayır gezmeyi ve doğayla iç içe olmayı sevenlerin, doğru eğitimlerden sonra doğa da deneyimleyebileceği, (daha erişilebilir anlamda şehirlerde indoor salonlarda deneyimleyebiliyoruz) doğaya uyum sağlamanın ve bir parçası olmanın güzelliğini yaşayıp, artık doğaya gitmek için kendine yeni bir neden bulanların buluşma noktası.

Dışarıdan görenlerin, korkarak, erişilmez bir noktadan bakarak, ay ben yapamam, siz nasıl yapıyorsunuz?, yüksekten korkmuyor musunuz? sorularıyla kendilerine koydukları engeller yine kendilerine yaptıkları en büyük kötülük oluyor. Bu işi yapan ve başlayanların geçtiği bir yol var herkes gibi. Ben de bir tatil sırasında gördüğüm aktivitelerde diğer aktivitelere göre ucuz (fakat işin içine girince hiç öyle olmadığını gördüğüm) (: olmasından dolayı biraz daha sıcak baktığım ama yükseklik korkum olmasından dolayı da acaba diye düşündüğüm, sonra üstüne gitmeye karar verip deneyimlediğim, korkuyu, adrenalini, yukarıya ulaşma arzusunu, iliklerime kadar hissedip elimin ayağımın kontrolüm dışında zangır zangır titremesine engel olamazken top noktasına ulaştığımda yaşadığım his tarif edilemezdi!

Tamamen kendi çabanızla, bedeninizi, zihninizi, korkunuzu, kalbinizi kontrol etme çabasıyla karşı karşıya kaldığınız başlangıçtan bitiş noktasına geldiğinizde artık başlangıç noktasında olduğunuz kişi olmadığınız bir spor tırmanış. İlk rotamdan aşağıya indiğimde hala titremelerime engel olamazken söylediğim ilk şey bir daha tırmanmak istiyorumdu ve aklımdan geçense ben bu işi sürdürülebilir bir şekilde nasıl yaparımdı.

İlk tırmanış deneyimini yaşadığım yerden, tırmanış bittikten sonra edindiğim bilgiler bana yeni bir yol açtı. Daha sonra internetten ve sağdan soldan tanıdıklardan edindiğim yönlendirmelerle bu işi kulüp bünyesinde sürdürüp en iyi eğitimi alabileceğim kulübüm YTÜDAK ile tanıştım. YTÜ Davutpaşa kampüsü Teknopark’ta çalışıyor olup, aslında bana bir o kadar yakınken teğet geçmiş olmam fakat arayanın her zaman istediğini bulacağı deyimini haklı çıkarırcasına aklımdaki tüm soru işaretleriyle buraya geldim ve kaydoldum.

Tırmanışla ilk tanışmam işimden istifa edip, ufak geziler yaptığım ara arada yeni iş görüşmelerine katıldığım bir zamana denk geldi. Daha sonra yeni işime başladım. Fakat bu işi iş hayatıyla sürdürebilir miydim? Sürdürdüm. Benim gibi birçok kişinin de yaptığı gibi. Genel olarak üniversitelerin öğrenci kulüplerinde, dağcılık kulüpleri bulunuyor. Ben üniversitenin bir öğrencisi değildim fakat dışarıdan üyeliğe açık olduğu için hiçbir sıkıntı yaşamadan eğitimimi alıp aktif olarak bu sporla uğraşmayı kafaya koymuştum.

Öğrencilerin çalışanlara nazaran vakti ve enerjileri daha fazla olduğu için çalışanlara göre daha uygunlar bu spora. Çalışanların avantajı ise ekipman konusunda kendilerine kaynak yaratabilmeleri. Şunu baştan söylemek lazım ki öğrenci de, çalışan da olsanız hayatınızı disipline etmeniz gereken bir çok plan ve programınızı buna yönelik yapmanız gereken ve eğer çalışansanız pazartesilere yorgun başlamayı göze almış olmanızı gerektiren bir spor tırmanış. Ama gözünüz korkmasın içinize bu tutku bir kere düştü mü bunları yapmak size eziyetten çok keyif verir hale geliyor.

Kulübüm YTÜDAK‘tan aldığım iki senelik eğitimin ardından artık partnerlerimle tırmanış yapmak için yeterli bilgi ve beceriye sahiptim. Ama bu öyle bir iş ki öğrenmek hiçbir zaman bitmiyor. Her zaman yeni ihtiyaçlar, yeni sistemler, hayatımızın her alanında nasıl karşımıza çıkıyorsa burada da öyle. Ama keyifle öğreniyorsunuz. Tırmanış sporu verdiği haz, keyif, adrenalinin yanında tehlikeli de bir spor. Bu tehlike de doğru eğitimlerle minimuma indirgeniyor fakat riski her zaman barındırır. Çekici gelen noktalardan birisi de bu aslında risk, ama bu riski nerede alıp almayacağınızı bilmek için eğitim şart diyoruz.

Bu sporu yapmak için önünüze engel koymayın çünkü araştırınca ve işin içine girdikçe sizin gibi olan bir sürü insanla tanışacaksınız. Bu yollardan daha önce geçenlerde size rehberlik edecek. Fazla kilom var, esnek değilim, korkuyorum gibi kendinize bir sürü bahane üretebilirsiniz. Ama unutmayın her şey sizin elinizde! İtiraf edeyim ve bu konu da alçak gönüllü olmayayım. Bu sporu yapmak için fiziken çok uygundum, bu yüzden de kolay adapte oldum. Atletik yapıdaki insanlar, yoga vb. şeylerle uğraşıp esnek olanlar bu spora 1-0 önde başlıyorlar. Ama tek başına bunlar hiçbir anlam ifade etmiyor, sadece diğerlerine göre daha uygunlar. Aksi durumda olupta antrenman ve çalışmayla bunları kazanmak mümkün gözünüz korkmasın. Doğru antrenmanla bu işte ilerleyenler boynuzun kulağı geçtiği gibi çok farklı seviyelere ulaşabiliyorlar.

Tırmanış iyi güzel hoşta her zaman doğaya gidemiyoruz, kendimizi formda tutmamız içinde yapacağımız en iyi antrenman yine tırmanış ama şehirde nerede yapacağız. Yurt dışında çok daha sistemli ve büyük yatırımların olduğu bu spor ülkemizde de bu işe gönül vermiş insanlar tarafından büyük bir özveriyle sürdürülüyor. Benim de antrenman yapmak devamlı gittiğim yurt dışı standartlarında iki güzel duvarımız var, Anadolu yakasında DuvarX ve Avrupa yakasında BoulderHane instagram sayfalarından takip edebilir, tırmananların videolarını seyredip taktik alabilirsiniz. En azından bir kez olsun gidip deneyimleyin, belki sevip bu işe gönül verip uğraşırsınız.

Eğitim almak için neredeyse her üniversitenin dağcılık kulübü bulunmakta, yaşadığınız yerdeki kulüplerle iletişime geçebilirsiniz. Bazı yerlerde özel kulüpler olmakta ve eğitim vermekteler. Eğer İstanbul’daysanız üyesi olduğum kulübüm YTÜDAK‘tan hiçbir eğitim ücreti ödemeden eğitim alabilirsiniz. Konu hakkında her türlü sorunuza elimden geldiğince yanıt vermeye çalışırım. Bir kaç senedir içinde olduğum bu sporu kendi gözümden elimden geldiğince anlatmaya çalıştım. Etrafımda sürekli merak edip ama kendini geri planda tutan insanlara belki bir adım atma desteği verir düşüncesiyle bu yazıyı yazmaya karar verdim. Umarım birilerini tetikler ve bu sporla tanışır. Sitemde konuyla ilgili bir kaç film paylaşımı bulunmakta, bunları da seyredip olayı biraz daha yakından tanıyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir