Vizesiz Balkan Turu

vizesiz balkan turu

Vizesiz Balkan Turu

Vizesiz Balkan turu yapma fikri hep aklımdaydı. Pegasus’un yapmış olduğu kampanyayla çocukluk arkadaşımla 30 haziran gidişli – 8 Temmuz dönüşlü biletlerimizi aldık ve planı yapmaya başladık.  İnternet üzerinde bulabildiğim birçok gezi yazısını okudum ve gezilecek yerleri kendi isteğimize göre rotamıza eklemeye başladık. Gün sayımız, yıllık izinden dolayı kısıtlı olduğundan (8 gece 9 gün), zamanı verimli kullanabilmek adına ne yapabilirizi bulmaya çalıştık. Okuduğum yazılarda karşıma çıkan en büyük sıkıntı yol ve ulaşım sıkıntısıydı. Tüm Balkanlarda uzun bir rota planlıyorsanız sizinde karşılaşacağınız en büyük sıkıntı ulaşımdır. Neden mi? Çünkü bir ülkeden diğerine geçişte yaşanan politik sorunlar, yapılacak sefer sayıları gibi birçok sıkıntı sizin tüm rotanızı ve planınızı etkiliyor da ondan.

Balkanlar’da Ulaşım
Balkanlar’da Araç Kiralama
Balkanlar’da Ehliyet
Balkanlar’da Konaklama
Balkanlar için gezi planı nasıl yapılır?
Balkan ülkeleri arası geçiş
Balkanlar’da para birimleri
Balkanlar’da dil
Balkanlar’da benzin fiyatları
Balkanlar’da yol geçiş ve otopark
Balkanlar’da yeme-içme
Kullandığımız mobil uygulamalar
Gezi rotası ve gezilecek yerler haritam
Toplam Maliyet

Balkanlar’da Ulaşım

Ne yapabiliriz? Okuduğum tüm yazılardan çıkardığım şey ben bu süre içinde istediğim geziyi yapamayacağım oldu. Peki biz ne yaptık? Araç kiralamaya karar verdik. Benim şoförlük ve ehliyetimin olmadığından dolayı tüm yolu tek kişinin üstüne bindirmenin de pek akıl karı olmadığından yanımıza yol arkadaşı aramaya karar verdik. Ehliyeti ve şoförlüğü olan, kafa dengi 2 kişiyi daha yanımıza ekleyerek, 4 kişi bu turu yapacaktık. 3 kişi şoförlük yapabildiğinden rahatlıklıkla araç kiralayabilecek, yol ve ulaşım sorununu böylece çözmüş olacaktık. Ben de bu durumda asıl görevim olan gezi planına rahatlıkla odaklanacaktım. Eğer vaktiniz kısıtlı ve yolunuz uzunsa koşturmayla geçecek bir gezi yapmak ve rotanızdan şaşmak istemiyorsanız, üzülerek söylüyorum ki araç kiralamak tek seçenek. Ama benim vaktim bol rahat rahat gezer, istediğim yer de istediğim kadar kalırım diyorsanız otobüs ve tren saatlerini öğrenerek gezinizi planlayabilirsiniz.

Balkanlar’da yollar genelde tek şerit ve virajlı. Bazen yavaş gittiğiniz anlar olacak, önünüze kamyon, tır geçecek ama yol çok keyifli sürekli Karadeniz’de yol yapıyormuşsunuz gibi düşünün. Tüm Balkanlar yeşil, dağ tepe, nehirler üzerinde. Arnavutlukta hatalı sollamadan dolayı bir kez polis durdurdu. İngilizce bilmediğinden bir şeyler anlatıp sonra gidin dedi. Bu bizim şansımızaydı. Yollarda dikkat edin çok viraj olduğundan sollama yapmayın buralarda, biraz geç ulaşın ama sağlam ulaşın. Yol kenarlarında göreceksiniz bir sürü anıt ve çiçekler bulunuyor, tüm Balkanlar’da böyle. Kazalarda hayatını kaybedenler için böyle şeyler yapıyorlar. O yüzden bu konuda dikkatli olun.

Balkanlar’da Araç Kiralama

Biz aracı Saraybosna havalimanından GumaX şirketinden kiraladık. Kiraladığınız araç için dikkat etmeniz gerekenler, eğer dağa tepeye gideceğim diyorsanız ona göre araç seçin ve kendinize eziyet etmeyin. Biz ilkten Nissan Micra kiralamıştık. Araçlarla ilgili çok bilgim olmadığından tercihi yol arkadaşlarıma bırakmıştım ama aracı burada gördükten sonra bununla gezmenin problem olacağını belirtip, değiştirme fikrini ortaya attım. Saraybosna’ya gidince Dacia Sandero ile günlük 10 Euro farkla değişimi yaptık.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise ülkeler arası geçiş için almanız gereken cross border, green card sertifikası, bu sertifikayı araç kiraladağınız yer size belli bir ücret karşılığında sağlıyor( Biz 40 Euro ödedik). Bu sertifika ülkeler arasında sigorta geçerliliği gibi şeyler sağlıyor ve almadan ülkeler arası geçiş yapamazsınız. Aldığınız sertifikanın kiraladığınız aracın plakasıyla uyumlu olduğuna dikkat edin. Bizim kiraladığımız araç 2018 model 3000 km civarında çok yeni bir araçtı. Yine aracı full kaskolu şekilde kiraladık, yol uzun ve bilmediğimiz bu yerde başımıza ne geleceğini bilmediğimizden bu riski almak istemedik. Aracı teslim alırken üstünde olan çizik, darbe gibi şeyleri görevli kişiye göstererek işaretlemesini söyleyin ve resim, video çekerek sizde kaydedin. Kiraladığınız aracın kilometre limiti olmadığından emin olun. Biz tüm rota boyunca 2500 km yol yaptık ve kilometre limitsiz aldığımız için herhangi bir sorun yaşamadık.

Firmalar araçları genelde full depo verip alıyorlar ve temiz teslim edip temiz istiyorlar. Bu şekilde teslim edilmeyen araçlara kendi şartlarına göre ek ücret yansıtıyorlar. 9 günlük bir gezide aracın kirlenmemesi imkansız gibi, ama siz yine de hor kullanmayın ve kirletmemeye çalışın. Biz teslim edeceğimiz gün Saraybosna’da araç yıkama yerinde içi ve dışını kendimiz temizledik ve teslim ettik, herhangi bir sorun yaşamadık. Toplamda 2.5 Euro (5 KM) gibi bir ücrete temizleme cihazlarını kullanabiliyorsunuz. En önemlilerinden aracı buradan gitmeden kiralayacaksanız, her araç firmasında olduğu gibi aracı kullanacak ana şoförün ödemeyi yapması gerekmektedir. Ödemeyi yapacağınız kartınızda Euro ekstresi açarak daha sonra yaşanacak iptal ve değişimlerde kur farkından etkilenmemek için önlem alabilirsiniz. Ülkemizde döviz de çok dalgalanma olduğundan ekstra masraf çıkmasın. 9 günlük araç kirasına, full kasko ve green card ücreti dahil 4 kişi, kişi başı 100 Euro ödedik. Normalde Balkanlar’da yapacağınız bir turda otobüs ve trene minimum ödeyeceğiniz tutar eğer otostop yapmıyorsanız bu oluyor. Unutmadan firma bize bir ek şoförü ücretsiz tanımladı ve kullandığımız araçta navigasyon vardı. Bunun gibi ek özelliklere normalde günlük ek ücret ödeniyor. Farları açık unuttuğumuzdan bir gün aracın aküsü boşaldı ve tekrar dolunca navigasyon çalışmadı, burada bir pin kodu isteniyor, kiraladığınız yere bunu da sorarsanız herhangi bir aksilik durumunda tekrar kullanmakta sıkıntı çekmezsiniz.

Balkanlar’da Ehliyet

Şunu söylemekte fayda var ki eski ehliyetlerin çoğu ülkede geçerliliği yok. Gitmeden önce bu konuyu çok araştırdık. Genel söylenenler şunlardı, ehliyet kontrolüne tabi tutulan kimse olmamış, fakat tutulunca ne gibi bir yaptırımla karşı karşıya kalacağımızı bilmediğimiz için biz aracı yeni ehliyeti olan arkadaş üzerinden kiraladık ve gitmeden bir diğer arkadaşımız da yeni ehliyet çıkartabildi bir sorun yaşamadık. Sadece Arnavutluk’ta hatalı sollamadan dolayı polis çevirdi, onda da evraklara baktı ve bizi uyardıktan sonra ceza falan kesmeden yolumuza devam ettik. Eski ehliyetlerin geçirlilik bitiş tarihi yazmadığından yurt dışında sorun yaşayanlar olmuş. Yine söylüyorum biz sorun yaşamadık ama bu sizin de sorun yaşamayacağınız anlamına gelmesin. Vaktiniz varsa yeni ehliyet çıkartın ve işlemlerinizi bunun üstünden yapın.

Balkanlar’da Konaklama

Bir sonraki problem olan nerede kalacağız? Sorusuna cevabımızı da çıkardığımız rota verecekti. Bizim rotamız Saraybosna başlangıç ve bitişli olduğundan ve gezi planımızda; Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Makedonya ,Sırbistan ve tekrar Bosna Hersek olduğundan buna göre bir konaklama planı yaptım. Tekrar Saraybosna’dan dönecek olmamızdan dolayı burada ilk gün hiç vakit kaybetmeden diğer yerleri gezmeye karar verdik. Çünkü yolumuz uzundu, yolda ne kadar vakit kaybedip kazanacağımızı net olarak bilmediğimizden böyle bir karar aldık. O günün planı Mostar ve çevresindeki gitmek istediğimiz yerleri görüp, ertesi gün gezmek istediğimiz Karadağ’da bulunan Durmitor National Park’a yaklaşıp orada konaklamaktı. Gezi planı ve konaklayacağımız yeri seçerken şu kriterleri göz önünde bulundurdum. O gün nereleri gezeceğiz, ne kadar vakit alacak? Yarın nereyi gezeceğiz? Yarın gezeceğimiz yer buradan ne kadar uzaklıkta? Yarın gezeceğimiz yer eğer 2 saatin üzerindeyse izlediğim yol şu oldu. O gün gezdiğimiz yeri gezelim, yarın ki gezeceğimiz yere yakın yerde konaklayalım. O günkü yeri gün içinde gezdikten sonra gün batmaya yakın yola düşüp o gece bir sonraki yerin yakınında bir yerde konakladık ve bir sonraki gezi gününün vaktinden yememiş olduk.

Bu şekilde yorulduğunuz bir gerçek, ama bu rotayı yorulmadan bu kadar kısa sürede yapmakta epey zor. İnanın gezi de gördüğünüz yerlerden aldığınız keyif o yorgunluğu tatlı bir hale çeviriyor. Fakat ilk gün bu yorgunluğu göze alırsanız diğer günler bunun rahatlığını gerçekten görüyorsunuz. Bizim gezi planımız genel olarak milli parklar ve doğa harikalarını görmek üzerine olduğundan benzer bir isteğiniz varsa rotamızı rahatlıkla uygulayabilirsiniz. İlk günkü konaklayacağımız yere saat gece 2 civarı ulaşabildik. Gezdiğimiz yerlerde keyifli vakit geçirdiğimizden dolayı az uykuyu göze aldık 🙂

Booking

Tüm konaklama planını Booking üzerinden kredi kart şartı olmadan, ücretsiz iptal( ücretsiz iptal seçeneğini, konaklayacağınız gün olan yerleri seçerseniz rotanız üzerinde esneklik kazanırsınız ve paranız yanmaz. Örneğin Temmuz ayının 3’ünde kalacaksınız, rezervasyon yaparken ücretsiz iptal 3 Temmuz saat 12 ve 18’e kadar ise burayı rahatlıkla seçebilirsiniz. Rota ve planınız şaşarsa rahatlıkla iptal edip farklı bir plana yönelebilirsiniz) ve ön ödemesiz seçenekleriyle gerçekleştirdik.

Booking için vereceğim tavsiyeler, bizim arabamız olduğundan dolayı şehir merkezinde pahalı olan yerleri tutmak yerine şehir merkezine yakın daha uygun fiyatlı yerleri tutmak oldu. Aracınız yoksa ve ulaşım alternatifiniz yoksa merkezde konaklama yapmanız en iyisi. 4 kişi olduğumuzdan dolayı genel olarak konaklamalarımızı ev ve apart tarzı yerlerde ayarladım. Evde yemek yapma, kendimize ait duş ve tuvalet imkanlarımızda olduğundan gayet rahat konakladık. Unutmayın aracınızın olması, ucuz konaklamanıza, ev gibi yerlerde konaklamakta yemek konusunda yine masraflarınızı azaltmakta size yardımcı olacaktır. Booking’te en ucuz fiyata göre yerleri listeledikten sonra verilen puanlara oldukça dikkat edin. Puanı çok düşük olan yerlerde ucuzda olsa kalmayın, çünkü bu size zaman kaybı ve düşük motivasyon olarak geri dönecektir. Bir konaklamamız böyleydi ve hem orada kalamadık, hem zaman kaybettik, hem de boş yere gerilerek tadımız kaçtı.

Konaklayacağınız yerlerin check-in saatlerini göz önünde bulundurarak, oraya tahminen kaçta gidebileceğinizi kalacağınız yere bildirin. Balkan ülkelerinde whatsapp yerine genelde viber uygulaması kullanılıyor. Konaklayacağınız tüm yerlerin numaralarını önceden bu platformlarda ekleyerek bulun ve iletişim kurun. Her zaman internet erişiminiz olmayabilir, bunları önceden yapmak size oldukça zaman kazandıracaktır. Bazı ev ve apartların konumu yanlış veya rahat bulunamadığından ev sahibinden evin lokasyonunu istemek size kolaylık sağlar. Yine aracınız varsa kalacağınız yerin ücretsiz park yeri var mı buna bakın. Konaklamayla toplamda 8 gece kişi başı 67 Euro ödedik. Sadece Makedonya’da kaldığımız yer dışında her yer gayet iyiydi. Konakladığımız her yerde Euro üstünden ödeme yaptık. Bazen para üstünü o ülkenin para biriminden aldığımız oldu. Tüm kaldığımız yerlerin booking linkini o gezi yazısı içinde paylaşacağım, yazıları takip ediniz.

Booking konaklamalarında kullanabileceğiniz %10 indirim için tıklayın.

Airbnb

Airbnb konaklamanız için ise bu referans koduyla 250 ₺ tutarındaki konaklamanızdan 130 ₺ kazanırsınız.

Balkanlar için gezi planı nasıl yapılır?

Gezilecek yerlere karar verirken epey yazı okuyup, araştırma yaptım. 8 gecemiz ve gezeceğimiz 4 ülke olduğundan (Arnavutluğu transit geçiş ve konaklama için gezi planına ekledik.) her ülkeye 2 gün ayıracak şekilde bir gezi planı oluşturdum. Ama bazı ülkelerde bir bazılarında üç gün konakladık. Bizim gezip görmek istediğimiz yerler, genel olarak milli parklar ve doğal güzelliklerdi. Bu demek değil ki şehirleri gezmedik. Gezdik ama bizim kültürümüzde çok olmayan daha çok Orta Çağ şehirlerini (Old Town – Stari Grad) gezmek daha keyifliydi. Planınızı yaparken tamamen kendi isteklerinizi göz önünde bulunduracaksınız ve tüm rotanız da buna göre şekillenecek. Ben de o kadar yazı okudum ama planımı tamamen kendi görmek istediğim yerlere göre yaptım. Size şehirler daha güzel geliyordur öyle bir plan yaparsınız.

Gezi planı yaparken görmek istediğimiz yerler, bütçe, zaman gibi unsurlar rota planında oldukça etkili oluyor. Vizesiz Balkan Turu’nun birçok varyasyonu bulunmakta. Sırbistan’dan başlayanı da var, Makedonya’dan başlayanı da yalnız biletinizi alırken dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi tek yön bilet alımı! Örneğin Sırbistan’dan alıp Makedonya’dan döneceğim derseniz ülkeye alınmayabilirsiniz. Bu şekilde yapılacak bir bilet düzenlemesinde Pegasus uyarı veriyor ve bu şekilde yaşanabilecek bir sorundan mesuliyet kabul etmeyiz diyorlar. Biz de gidiş dönüşü en uygun olacak şekilde Saraybosna’dan yaptık. Şu da bir gerçek ki ne kadar vaktiniz olursa olsun her yeri gezmeniz maalesef mümkün değil, bu yüzden bazı yerleri önceliklendirmelisiniz ve ona göre rota yapmalısınız.

9 günlük gezi benim için aslında bir keşif gezisiydi. Daha sonradan sevdiğim yerlerde daha uzun süreli seyahat edebileceğim yerleri görmek açısından önemliydi. Nitekim de öyle oldu, bir daha Balkan turu yaparsam nereye gidip ne kadar kalacağım konusunda şuan daha net fikre sahibim. Ama bunun kararını bence herkesin kendinin vermesi en doğrusu.

Balkan ülkeleri arası geçiş

Burada göz önünde bulundurmanız gereken başka bir konuda ülkeler arası geçişlerde yaşayabileceğiniz problemler. Örneğin Kosova’ya girmeniz durumunda Sırbistan’da problem yaşayabiliyorsunuz. Kosova’dan Sırbistan’a ve Sırbistan’dan Kosova’ya geçiş bulunmuyor. Çünkü Kosova’nın bağımsızlığını Sırbistan tanımıyor. Biz bu yüzden Kosova’yı rotamıza hiç dahil etmedik. Uçağımız Saraybosna’ya indiğinde 4 kişi beraber aynı sıraya girdik. Ben önden görevliye pasaportumu verdim ve niye geldiniz? Ne kadar kalacaksınız? gibi sorularına cevap verdikten sonra, pasaportuma damga vurup teslim etti. Burada önemli olanlar, gidiş-dönüş uçak bileti çıktınız, konaklama bilgilerinizin çıktısı oldukça önemli. Görevlilere bunları gösterdikten sonra çok fazla soru sormadan genelde pasaportunuza damga vurup geçiriyor. Bazı ülkelerde damga vurulmuyor, bilgisayar sistemine işliyorlar şaşırmayın. Ben gezi rotamızın da çıktısını alıp gerekli olduğu zamanlarda gösterdim. Saraybosna’da ben geçtikten sonra görevliye diğer arkadaşlarında benimle beraber olduğunu söyleyince onlara tekrar aynı şeyleri sormadı ve direkt pasaportlarına damga vurup geçirdi.

Diğer ülke geçişlerinde sadece Arnavutluk’tan çıkarken sıkıntı yaşadık. Aracımızı aramak için arama bölümüne çektik. Burada uyuşturucu vs için arama yapılıyor. Görevli araca kaba taslak bakıp seyahat yaptığımızı anladı ve size hızlı arama yaptım diyerek bizden açıkça rüşvet talebinde bulundu, iki görevliye 5 Euro vermemiz karşılığında arama yapmayacağını söyledi. Burada bir arkadaşımız polis okulunda öğrenci olduğunu söyledikten sonra işi dalgaya vurup tamam siz geçin hadi dedi. Burada geçirebildiği kişilerden rüşvet alıyorlar. Balkanların en kötü noktası Arnavutluk, ülkeye girdiğiniz anda anlıyorsunuz. Ülke de çok fazla yolsuzluk var bu yüzden bize çok uzak değiller. Makedonya’ya girerken de üç beş görevli ağzımızı aradı, sonra bir sıkıntı olmadan ülkeye giriş yaptık. Diğer ülkelerde genelde iyi bir tutumla karşılaştık ve hiç sıkıntı yaşamadan giriş çıkış yapabildik. Geçiş noktalarına gelmeden önce pasaport, ehliyet ruhsat gibi belgelerinizi hazırlarsanız iyi olur. Bekleme konusunda genelde akıcıydı. Sadece Sırbistan’dan Bosna Hersek’e geçerken biraz bekledik.

Balkanlar’da para birimleri

Öncelikle tüm ülkelerde genel olarak Euro kullanabiliyorsunuz. Bu yüzden buradan gitmeden yanınızda muhakkak Euro götürün. Euro kullandığınız bazı yerlerde sizden komisyon alabiliyorlar. Onun içinde exchage office bulup hemen o ülkenin para biriminde döviz almak gerekiyor. Ülkelerde ortalama 15-20 Euro civarı para harcadık. Benzin alacağımız zamanlar ekleme yaptık. 4 kişi olduğumuzdan ortak masraflar için (benzin, otopark, yol geçiş ücreti) ortak para koyup oradan harcamaya çalıştık ki daha sonradan hesap kitap karışmasın diye. Diğer zamanlarda da harcadığımız ücretleri not alıp genelde o günün akşamında alacak vereceği hallettik. Ama en iyisi her zaman ortak para toplamak, hesap kitapla uğraşmak günün yorgunluğundan sonra güzel olmuyor 🙂

Bosna-Hersek’in para birimi KM-Bam olarak geçiyor. Biz Saraybosna’da 1 Euro 1.95 KM üzerinden bozdurduk genelde. Ama Mostar’da 2 KM bozan bir yer vardı. 1.95 gördüğünüz yerde bozdurursanız sıkıntı olmaz. Saraybosna merkezde bir çok exchange office bulunuyor.

Karadağ’da tamamen Euro geçiyor bu yüzden en pahalı yer burası diyebiliriz 🙂 Ama öyle aşırı bir pahalılık yok gözünüz korkmasın. Biz Zabljak’ta 5 Euro’ya orta boy bir pizza yiyebildik. Bizden çok az pahalı diyebilirim.

Arnavutluk’un para birimi Lek, burada gece bulunduğumuzdan döviz bürosu aramadık. Yemek yedik sadece ve manavdan biraz meyve aldık. Ödemeleri de genel olarak Euro üstünden yaptık.

Makedonya’nın para birimi Makedon Dinarı, burada ilk Ohrid’e gittik ve otopark için Euro üzerinden komisyon alındığını görünce hemen gidip para bozdurduk ve parayı öyle ödedik. Bazı ülkelerde komisyonlar oluyor Euro üzerinden, o ülkenin para biriminden almanızda fayda var. Makedonya’da para bozdurduğumuz abi Türkçe biliyordu. Bir zamanlar Türkiye’de yaşamış, gayet iyi bir ücret üzerinden para bozdu ve araçta önemli eşya bırakmamamız gibi bazı tavsiyelerde bulundu.

Sırbistan’ın para birimi Sırp Dinarı, buraya da gece varmıştık. Ama şehir merkezinde açık yer bulduğumuzdan para bozdurup alışveriş yaptık.

Para birimleri için Currency uygulamasını indirip döviz kurları arasındaki çevrim ve farkları görebilirsiniz.

Balkanlar’da dil

Dil konusunda ingilizce bilseniz de her zaman anlaşamıyorsunuz çünkü onlar bilmiyor 🙂 Genel olarak yaşlı nüfus ingilizce bilmiyor, gençlerin bir çoğu az çokta olsa bilip yardımcı olabiliyor. Hiç ingilizceniz yoksa bir şekilde anlaşırsınız tabii ki ama bazen gerçekten gerekiyor. Bilmeyen insanlar vücut diliyle yine bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Yanınızda bilen birisi olursa rahat edersiniz. En kötü yanınızda gitmeden google translate uygulaması bulunsun ve gideceğiniz ülkelerin dillerini(Boşnakça, Arnavutça, Sırpça, Makedonca gibi) çevrimdışı indirin. Çok büyük sorun olursa ona başvurursunuz. Bosna Hersek ve Makedonya’da Türkçe konuşan çok kişiye denk geldik. Hatta Makedonya’da Türk olmasalar bile Türkçe konuşan çok kişi var. Yine Kotor’da turist olarak dolaşan çok sayıda Türk vardı ve çarşıdaki bazı esnaflar Türk’tü. Bosna Hersek ve Makedonya’da da Türklerin bulunduğu çarşılar bulunmakta. Çok sıkıntı yaşarsanız en azından buralarda derdinizi anlatabilirsiniz.

Balkanlar’da benzin fiyatları

Bizim kiraladığımız araç benzinliydi. Benzin için genel olarak 7 tl’nin altında benzin aldığımızı hatırlamıyorum. Bu yüzden orada ucuz kafasına çok girmeyin. Tercihiniz az yakan araç olursa iyi olur. Çünkü biz 2500 km yol yaptık bütçeye direkt etki ediyor. Toplamda benzine 200 Euro civarı bir ücret ödedik diyebilirim. 4 kişi olduğumuzdan kişi başı çok düşmüyor ama az yakan ve tasarruflu araçlarda daha da düşürebilirsiniz. Yine bazen Euro üstünden almanız gerekebilir ama burada yine komisyon aldıkları oluyor. En iyisi o ülkenin para biriminden benzin almak.

Balkanlar’da yol geçiş ve otopark

Yol geçiş ücretleri genelde bizdeki gibi fiş alıp bir sonraki gişe de ödemek gibi veya direkt olarak o gişe de ödemek gibi oluyor. Euro üzerinden buralarda yüzde elli civarı komisyon alınmakta o yüzden geçeceğiniz yolların ücretli olup olmadığına bakıp ona göre yanınızda o ülkenin parasından bulundurursanız tasarruf etmiş olursunuz.

Otopark ücretleri Avrupa’daki gibi uçuk değil bize daha yakın. Genelde saatlik ücretler 1-1.5 Euro civarında. Bu ücretleri 4 e bölünce kişi başı çok fazla bişey düşmediğinden aracınızı güvenli yerlere bırakmanızı tavsiye ederim. Belgrad’da otopark konusu biraz karışık araçları sokağa park ediyorsunuz ve görevliye ücreti ödemelisiniz. Telefon üstünden sms ile de ödeme yapılmakta. Biz bilmediğimizden park cezası yedik ve onu ödemek için bir de banka bulmakla uğraştık. 7 Euro civarı bir park cezası ödedik. Siz siz olun Sırbistan’da araç park ederken görevliyi bulun. Oldu ki park cezası yediniz Post Office’lerden veya benim ödediğim Erste Bank üzerinden cezayı ödeyebilirsiniz. Bu arada saat 21:00’dan sonra şehirde otopark ücreti alınmıyor. Otopark ücreti Sırbistan’da gayet uygun o yüzden ceza yemeden güzelce ödeyin :). Novi Sad’da ise aracı park ettiğimiz yerdeki bir kız bizim yerimize ücreti kardeşine telefondan ödetti ve ısrarlarımıza rağmen bizden para almadı.

Balkanlar’da yeme-içme

Yeme içme konusunda Bosna Hersek ve Makedonya’da hiç sıkıntı yaşamazsınız hem yemekleri bize çok benziyor hem de fiyatlar gayet uygun. Kahvaltıları genelde marketten aldığımız müsli, süt ve mısır gevreği gibi şeylerle yaptık. Ara öğünler için bazen sandviç, bazen ton balığı bazen de meyve ve dondurma ile geçiştirdik.

Saraybosna’da boşnak böreğine 1 Euro (2 KM), Cevapi köftesine 3.5 Euro (7 KM) 10 tane köfte pide ve soğanla geliyor, triliçeye 1 Euro (2 KM) verdik.

Karadağ’da dışarıda sadece pizza yedik. Orta boy pizzaya 5 Euro verdik.

Makedonya’da Hamza Döner’de döner yedik, oldukça fazla dolduruyor döneri, kolayla beraber 2 Euro (120 Makedon Dinarı), yine bir gün 2 lahmacun ve ayrana 2 Euro (120 Makedon Dinarı) ödedik.

Arnavutlukta tavuk,salata ve kolaya 4.5 Euro civarı para ödedik ve yediğimiz en lezzetsiz yemekti.

Sırbistan’da genelde evde bir şeyler yaptık. Marketten alınan şeyler bizdekiyle hemen hemen aynı.

Kullandığımız mobil uygulamalar

Aracın navigasyonunu çok efektif kullanamadığımdan önceden maps.me ve google maps üzerinden offline olarak indirmiş olduğum haritaları kullandım. Tüm gezi boyunca genel olarak google maps’i kullandık. Gezeceğimiz yerleri de harita üstünde pinlediğim için yol tariflerini kolayca alıp gezebildik. Tek yaşadığımız sıkıntı bazen alt veya üst geçitte olduğumuzu bilememesi ve bazen de bizi ters şerite sokmasıydı. O yüzden gözünüz açık olsun. Diğer yol arkadaşlarınız da mutlaka offline olarak haritaları indirsin her zaman sarjınız olmayabiliyor.

Para birimlerini birbirine dönüştüren Currency uygulamasını mutlaka indirin. Hesap kitap yaparken işinize çok yarayacak.

Google Trips, bu uygulamaya gezeceğiniz yerleri girerek çevrede yapabileceğiniz şeyleri görebilirsiniz ve size rota, günlük plan yapmasını sağlayabilirsiniz.

Booking, konaklama kısmında biz tüm rezervasyonlarımızı booking üzerinden yaptık. Konaklayacağınız yerlerin bilgisine uygulama da offline olarakta erişebilirsiniz.

Google Translate, gittiğiniz ülkelerin dillerini de ingilizcenin yanında indirin ki; yaşadığınız sıkıntılarda size yardımcı olabilsin.

Viber, Whatsapp, Balkanlarda genel olarak Whatsapp’tan ziyade Viber kullanılıyor. Bu yüzden iletişim kuracağınız zaman bu platforma bakmanızı tavsiye ederim.

Gezi rotası ve gezilecek yerler haritam

Toplam Maliyet

Uçak için Saraybosna’ya gidiş dönüş uçak bileti 460 TL kampanya ile geziden üç hafta öncesinde alındı (30 Haziran – 8 Temmuz). 50 TL’si dönünce pegasus puan olarak iade edildi.

Araç kiralama, benzin, konaklama, yeme-içme, yol geçiş ücretleri, otopark, milli park giriş ücretleri, yapılan aktiviteler (bot kiralama, kano) toplam her şeye 300 Euro harcadım. Bazı masraflar kişiden kişiye göre değişebilmekte, örneğin yeme-içme, aktivite vb. gezi de içimde kalan göremediğim yer sadece bir iki yerdir. Onlarda tercihlerden dolayı vakit yetersizliğinden gidilemedi. Onun dışında çok görmek isteyipte göremediğim yer olmadı. Kıyı bucak her yeri gezdik, istediğimiz yerde durduk güneşin batışını izledik. Araba bu konuda bize çok büyük özgürlük sağladı ve tamamen içime sinen bir gezi oldu.

Tüm soru ve görüşleriniz için yorum yazıp irtibata geçebilirsiniz. Gezi yazılarımın detaylarını yakında paylaşacağım. Abone listesine kayıt olup veya instagram adresimden takip ederek haberdar olabilirsiniz. Instagram üzerinde paylaştığım öne çıkan hikayelerimden ve fotoğraflarımdan da gittiğimiz yerlere dair daha net bilgi alabilirsiniz.

Ben yapamam diye düşünmeyin, bu geziden önce benimde tecrübem yok denecek kadar azdı. İyi araştırma ve plan ile harika bir gezi yapabilirsiniz.

Keyifli geziler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir