Sırbistan Gezi Notları

St. Sava Katedrali

Balkan Turu rotamıza Sırbistan gezi notlarımla devam ediyorum. Makedonya, Matka Kanyonu’nda keyifli vakit geçirip, öğleden sonra Belgrad’a doğru yola çıktık. Yaklaşık 4-5 saatte akşama doğru Belgrad’a geldik.

Belgrad

Belgrad’ın diğer Balkan şehirlerinden oldukça farklı olduğunu ilk görüşte anlayabiliyorsunuz. Diğer şehirlere göre daha gelişmiş bir görüntüsü var. Fakat binalar ve ulaşım ağı olsun bize göre yinede eski kalıyor. Otobüsler bizdeki tramvaylar gibi üstten elektrikle çalışıyorlar.

Belgrad Konaklama

Belgrad’da ilk iş olarak 2 gece konaklayacağımız evimize gitmek oldu. İlk önce eve yerleşip akşam Belgrad’ı keşfe çıkacaktık. 2 gece için Aparment Tarik‘a 4 kişi toplamda 53 Euro ödedik. Kaldığımız ev şehir merkezine araçla 15 dakika uzaklıkta ve bizim için oldukça konforluydu.

Sizde Sırbistan konaklamanızı Booking üzerinden oldukça uygun fiyatlara ayarlayabilirsiniz.

Booking.com

Gezimizin son ayağı Sırbistan olduğundan, biraz dinlenmek için burada 2 gün konaklamak bizim için biraz toparlayıcı oldu. Fakat bana sorarsanız Belgrad’a tek gün yeterli (:

Belgrad Gezilecek Yerler

Hadi şimdi bir şehir turu yapıp Belgrad’ı daha yakından tanıyalım. Üstteki fotoğrafta da gördüğünüz tabelada merkezin en ünlü turistik noktaları gösterilmiş.

Belgrad Şehir Merkezi
Belgrad Şehir Merkezi

Republic Square(Cumhuriyet Meydanı)‘i merkez olarak düşünürseniz görebileceğiniz yerler iki ters istikamette sıralanmış durumda.

Republic Square
Republic Square

Belgrad’ın en ünlü caddesi Knez Mihailova eski İstiklal Caddesi’ni andırmakta. Merkezde her yeri yürüyerek rahatça gezmeniz mümkün.

Knez Mihailova Caddesi
Knez Mihailova Caddesi
Knez Mihailova Caddesi'nde Müzisyenler
Knez Mihailova Caddesi’nde Müzisyenler

Knez Mihailova Caddesi’nden Kalemegdan‘a kısa bir yürüyüşün ardından ulaşıyorsunuz. Burası da Gezi Park’ı minvalinde insanların rahatça vakit geçirebileceği güzel bir yer.

Kalemegdan - Belgrad
Kalemegdan – Belgrad

Burada bulunan Belgrad Kalesi ve Zindan Kapısı ise görmeniz gereken diğer yerlerden. Hala eski görüntüsünü koruyan bölge Belgrad’a ayrı bir hava katıyor.

Belgrad Kalesi - Zindan Kapısı
Belgrad Kalesi – Zindan Kapısı

Buradan ayrıca Sava ve Tuna Nehirlerini beraber görebileceğiniz güzel bir manzara bulunuyor.

Sava ve Tuna Nehri, Kalemegdan, Belgrad
Sava ve Tuna Nehri, Kalemegdan, Belgrad

Yine bu bölge yakınlarında görmek isterseniz Bayraklı Camii bulunmakta. Belgrad’a gelmişken güzel dondurmasını tatmadan ayrılmayın. Para birimleri Sırp Dinarı (RSD). Biz şehre akşam geldiğimizden Knez Mihailova üzerinde bulunan bir Döviz bürosundan gayet makul bir şekilde Sırp dinarı alabildik. Ülkede yeme-içme, konaklama fiyatları oldukça uygun.

Arabayla geziyorsanız akşamları saat 9’dan sonra şehirde park ücreti ödemiyorsunuz. Gün içinde aracınızı park ettikten sonra park ücretini(40 RSD saatlik) gezen görevlilere ödeyin. Yoksa bizim gibi döndüğünüzde park cezasıyla(1870 RSD) karşılaşabilirsiniz. Park cezasını görevliler almıyor. Ya Post Office’lere ya da Erste Bank’a ödeyebilirsiniz. Belgrad, Balkan ülkeleri arasında en gelişmiş şehir olduğu için uçak bileti fiyatları diğer Balkan şehirlerine göre biraz daha yüksek.

Cumhuriyet Meydanı’ndan diğer tarafa doğru gittiğimizdeyse sırasıyla St. Mark Kilisesi, Tasmajdan, Nikola Tesla Müzesi ve St.Sava Kilisesi bulunmakta.

St. Mark Kilisesi
St. Mark Kilisesi

St. Sava Katedrali, Belgrad’ın ikonik yerlerinden bir tanesi. Yaklaşık yüz yıllık bir Katedral ve dünyanın en büyük Ortodoks kiliselerinden olduğu söyleniyor. Biz gittiğimizde içerisinde çalışmalar yapılıyordu fakat içeriye girebildik.(ücretsiz)

St. Sava Katedrali
St. Sava Katedrali

Şehirde yollar ve kaldırımlar oldukça geniş. Kalabalık saatlerde bile sorun yaşamıyorsunuz.

Belgrad’ın olmazsa olmazlarından Nikola Tesla Müzesi’ne de uğramadan geçmiyoruz. Tesla Sırbistan’ın simgelerinden birisi. Belgrad havaalanı ve paralarında da Tesla adını görebilirsiniz. Yaklaşık 400 Sırp dinarına müzeye giriş yapıyorsunuz ve fiyata zorunlu rehberlikte dahil. İçeride oldukça güzel şeyler bulunmakta. Müzede periyodik olarak oynayan Tesla filmini de kesinlikle izlemenizi öneririm.

Novi Sad

Belgrad’da görmek istediğimiz yerleri bitirdikten sonra 1 saat uzaklıktaki Novi Sad şehrine doğru yola çıkıyoruz.

Novi Sad’a gidip arabayı park edince ilk işimiz park ücretini ödeyeceğimiz bir görevli aramak oldu (: Park ettiğimiz yerde yerel birine sorunca, park ücretini telefonla da ödeyebileceğimizi söyledi. Parası karşılığında bizim için ödemesini istedik. 2 saatliğine kardeşine ödemesi için plakayı bağırarak söyledi (: ve tüm ısrarlarımıza rağmen ücretini almadı. Araç Bosna Hersek plakalıydı ve biz de Türk’tük. O kulaktan dolma Sırplar Türkler’i sevmiyor düşüncelerini unutun bence. Hiç bir olumsuzlukla karşılaşmadık.

Novi Sad bizim için tamamen süpriz bir yer oldu. Belgrad’a göre oldukça küçük bir şehirdi. Yapı ve mimarileri de daha karakteristikti.

Novi Sad Katolik Kilisesi
Novi Sad Katolik Kilisesi

Meydanı oldukça küçük, yürüyerek 10-15 dakikada bitirebilirsiniz. Burada da yine güzel Sırbistan dondurmasından yedik. Bölgeyi gezdikten sonra Dunavski Park‘a gidip doğanın keyfini çıkardık. Böyle güzel şehirlerin içinde yemyeşil parkların olması buraları benim için daha güzel kıldı.

Vladičanski dvor - Psikoposun Sarayı,Novi Sad
Vladičanski dvor – Psikoposun Sarayı,Novi Sad


Vladičanski dvor – Psikoposun Sarayı, Novi Sad’da görülmesi gereken yapılardan. Bölge zaten oldukça küçük sokaklarında kaybolsanız bile gezmek yarım gününüzü almaz. Bölgede kilise sayısı oldukça fazla neredeyse her köşe başında farklı bir kilise görmek mümkün. Belgrad’a geliyorsanız bu şirin yeri görmeden dönmeyin derim (:

Gün içinde yaşadığımız park cezası ve arabanın aküsünün bitmesi aksiliklerinden sonra burası bizi biraz kendimize getirdi. Uzun gezilerde aksilikler illaki oluyor. Fakat çok fazla takılmayıp gezinin keyfini kaçırmadan devam etmek lazım (:

Sırbistan gezi notlarım burada bitmiyor. Bir sonraki yazı Sırbistan ve Bosna Hersek sınırındaki Tara National ParkBajina Basta için olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir