Ucuza Konaklama Yöntemleri

Ucuza konakladığımız bir dağ evi

Genellikle gezilerimizin maliyetinin büyük bir kısmını ulaşım ve konaklama oluşturur. Yalnız veya bir başkasıyla gezme durumumuza göre aslında konaklama seçimimizde değişebiliyor.

Benim için seyahatlerde esas olan deneyimdir. Gördüğüm yerler, tanıştığım kişiler, onların hikayeleri ve bir şekilde bunların hepsinin hayatımıza dahil olması. Kazandığım deneyimleri de hayalinin peşinde koşan insanlarla paylaşmak benim için bir görev. Seyahat etmeyi ve içinde bulunduğu tüm şeyleri seviyorum. Daha çok seyahat edebilmek için kullandığım yollardan biri olan, ucuza konaklama yöntemlerimi bu yazıda sizinle paylaşacağım.

Konaklama konusunda bazı yöntemlerle ucuza konaklayarak maliyetimizi düşürebiliriz. Gelin beraber ucuza konaklama yöntemlerine bakalım.

Couchsurfing Nedir?

Ucuza konaklama yöntemleri
Drina River House – Sırbistan

Couchsurfing düşük bütçeli sırtçantalı gezginlerin yanı sıra lokal insanlarla tanışıp, gittiğimiz yerin kültürünü daha iyi öğrenme konusunda seyahatseverlerin sıklıkla başvurdukları bir yöntem olarak öne çıkıyor. Sistem en basitinden şöyle işliyor. Bir seyahat planınız var, Couchsurfing sitesi üzerinde bir hesap açarak gideceğiniz yeri ve tarih bilgilerini girerek, o lokasyonda yaşayan insanların ilanınızı görmesini sağlıyorsunuz. Talebiniz duruma göre bir kanepe, yatak veya yerde yatmak olabilirken, konaklama dışında orada yaşayanlardan tavsiye alma, buluşma veya etkinlik konusunda da olabiliyor.

Örneğin; 12-15 Kasım tarihlerinde İstanbul’a geleceğim, şehri daha iyi gezip, gizli kalmış yerlerini keşfetmek istiyorum. Bana katılmak isteyen olursa sevinirim, gibisinden de bir çok mesaj görebilirsiniz. Bunun yanında zaten şehirde yaşamakta olan yabancılar tarafından da, parti, organizasyon, buluşma ve etkinlik konularında da sıklıkla kullanılmakta.

Couchsurfing sistemindeki insanların, zaten birçok ortak özelliği bulunmakta. Bu insanlar da gezmeyi, yeni kültürler tanımayı sevdiğinden tekliflerinize genel olarak olumlu karşılıklar bulabilmektesiniz. Kimisi merak ettiği ülke konusunda oralı birinden daha derin bilgiler öğrenmek için, kimisi dil pratiği yapmak için bu sistemi kullanıyor.

Gitmeyi istediğiniz ülkede konaklama fiyatları bütçenizi zorlayacaksa ilk olarak buraya bakabilirsiniz. Couchsurfing’te bilgilerinizi doğrulayarak veya kaldığınız, ağırladığınız kişilerden referans alarak güvenilir kişi olma konusunda soru işaretlerini bertaraf edebilirsiniz. Muhtemelen bu sistemi kullandıktan sonra sizde benzer ihtiyaçtaki kişilere yardım edebilmek için host olmak isteyeceksiniz.

Düşünsenize evinizde yaşıyorsunuz ve dünyayı gezen bir sürü insan gelip sizde konaklıyor ve onların bu serüvenin bir parçası da sizin evinizden geçiyor. Onların hikayelerini dinleyip onlarla beraber yolculuklarına eşlik edip, deneyimlerinden faydalanıyorsunuz. Hemde hiçbir yere gitmeden!

Hostel Nedir?

Hostelde Konaklama
Kapadokya Göreme’de kaldığım Stay In Peace Cave Hostel

Hosteller aslında birilerinde kalmayı çok sevmeyipte, ucuz ve temiz olsun, seyahat maliyetimi artırmasın diyen düşük bütçeli gezginler tarafından oldukça tercih edilmekte.

Genel olarak 2 kişilik odalardan 8-10 kişilik yatakhanelere kadar farklı alternatifte konaklama çeşitliliği sunan hosteller, ortak mutfak ve banyo gibi imkanlarıyla gezginlere ucuza konaklama fırsatı sağlamaktadır. Bu gibi yerlerde kimi zaman güvenlik soruları insanın aklına gelmiyor değil. Fakat şöyle düşünebilirsiniz, ben nasıl biriyim? ben burada konaklıyorum neden? Sizin gibi düşünüp ucuz şekilde gezimi yapayım ve benim kafamdaki diğer insanlarla tanışayım, deneyimlerimizi paylaşalım diye düşünen bir sürü insan bulunmakta. Ama siz yinede kaldığınız yerin kilitli dolabı var mı diye hostelinizin bilgilerine bakın.

Hostellerin güzel avantajlarından biriside ortak mutfaklar, marketten aldığınız şeyleri buralarda kolayca hazırlayarak seyahat bütçenize katkıda bulunabilirsiniz. Hostellerde genel olarak normal otellerdeki gibi wifi, sıcak duş gibi imkanlar bulunuyor. Siz yinede kalacağınız yerde konaklamadan önce orada kalanların yorumlarını okuyup, orada karşılaşabileceğiniz şeylere hazırlıklı olun.

Her ne kadar Booking ve Airbnb üstünde hostel ilanları olsada hostellerin ana ilan merkezi Hostelworld sitesidir. Burada bütçenize uygun birçok konaklama alternatifi bulabilirsiniz. Hostel denince çoğu kişinin aklına pis, böceklerin olduğu, tertip düzenin olmadığı yerler gelse de bu tamamen kurumla alakalı düşünülebilir. Kimi ülkelerde özellikle Avrupa’da hosteller çok çok temiz ve görünümleri çok güzel, özellikle gidipte o hostellerde kalmak isteyebilirsiniz.

Belki duymamışta olabilirsiniz ama Türkiye’de de özellikle turistik yerlerde hosteller mevcut. Örneğin, Kapadokya’ya gittiğimde gayet otantik bir yer olan bu hostelde kalmıştım. Kaldığım odada ve hostelde o zaman benden başka Türk yoktu ve diğer gezginlerle bolca sohbet edip anı paylaşımında bulunduk.

Özellikle yalnız geziyorsanız daha çok önereceğim bir konaklama türü hosteller. Böylece diğer insanlarla daha fazla etkileşimde bulunup yalnızlığınıza da çare bulmuş olacaksınız.

Booking Nedir?

Ucuza konakladığımız bir dağ evi
Ucuza konakladığımız bir dağ evi – 4 kişi toplamda geceliği 30 Euro

Benim en çok kullandığım uygulama şuana kadar Booking oldu. Booking üzerinde odadan eve, hostelden otele birçok farklı tipte konaklama seçeneği bulunmakta. Bütçenize en uygun alternatifi burada kolaylıkla bulabilirsiniz.

Ben Booking’i daha çok kalabalık arkadaş gruplarıyla(3-4 kişilik) deneyimledim. Genel olarak Booking üzerinden ev kiraladık ve maliyetimizde bu şekilde oldukça düşmüş oldu. Kalabalık gruplar için ev kiralamayı ilk seçenek olarak öneriyorum. Çünkü hem daha ekonomik oluyor hemde diğer insanlarla çok etkileşimde bulunmadan gezinizi organize etmeniz kolaylaşıyor.

Booking’in en güzel avantajlarından biride sık seyahat ediyorsanız size ona göre ayrıcalıklar sunuyor. Ben 5 sefer konaklama yaptığım için Genius tip üyelik modeline geçirildim ve bu üyelik tipindeki avantajlardan yararlanmaya başladım. Sistem üzerinde konaklama sayınız arttıkça %10’dan %20’ye kadar indirim alabiliyor, konaklama maliyetinizi ilerisi içinde ucuza getirmiş oluyorsunuz. Yine size özel sunulan kahvaltı veya geç check-out(otelden çıkma) gibi imkanlar sağlamakta. Booking’e üye olup ilk konaklamanızda %10 indirim kazanmak ve diğer olanaklarından faydalanmak için tıklayın.

Airbnb Nedir?

Ucuza konaklama
Ucuza konaklama

Airbnb‘de daha çok ev içinde bir oda veya evi kiralamakla açıklayabileceğim bir konaklama türü. Evde yalnız yaşayanlar veya evde fazladan odası bulunan insanlar, boş odalarından gelir elde etmek için bu yöntemi kullanıyorlar. Genel olarak evde bulunan şeyler, mutfak ve banyo gibi ortak kullanımda oluyor ve ihtiyacınıza yönelik yine bu mutfakta yemeğinizi hazırlayabiliyorsunuz. Bu konaklama türünü yalnız, aile veya arkadaşlarınızla rahatça kullanabilirsiniz. Tüm seçeneklere en uygun modellerden birisi de Airbnb. Avantajlarından biriside otelde veya diğer yerlerde bulunmayan eşyaları(ütü, çamaşır makinası vb.) kullanma imkanınız olabilir.

Couchsurfing’in paralı alternatifi olarak düşünebileceğiniz bu sistemde size oldukça uyguna konaklama imkanı sağlamakta. Airbnb ilk konaklamaya özel bir indirim sağlıyor. Böylece bu sistemi beğenip beğenmediğinizi de bu şekilde ucuza test etmiş olabilirsiniz. İndirimden yararlanmak için tıklayın.

Çadır ile Konaklama

Kaçkar'a karşı bir çadır manzarası
Kaçkar’a karşı bir çadır manzarası

Gittiğiniz yer eğer Ulusal Park vb. gibi doğayla iç içe bir yerse belki çadırınızla gitmeniz sizi konaklama maliyetinden kurtarır. Ekipmanınız sağlam ve önceden deneyiminiz varsa farklı bir tecrübe yaşayabilirsiniz. Bazı campinglerde duş, tuvalet ve mutfak imkanlarından da faydalanabiliyorsunuz ve sadece çadır yeriniz için ücret ödüyorsunuz.

Bu konaklama türü size bagaj ve yük konusunda ekstralar çıkaracağı için maliyet ve konforun en düşük olduğu konaklama türü olarak öne çıkıyor. Fakat evini sırtında taşıyan sırtçantalılar tarafından çok tercih edilen bir yöntem. Burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus ekipmanınızın yapacağınız seyahate uygunluğu. Ekipmanınızın hangi mevsimlerde ve hangi hava koşullarında kullanılabildiğini iyi bilmeniz gerekiyor. Yoksa gezi sizin için bir eziyete dönüşebilir.

Bunun en güzel avantajı olarak kalacak hiçbir yerin olmadığı harika bir manzaraya karşı çadırınızı kurup orada o manzaranın tadını çıkarmanız söylenebilir.

Ucuza Konaklama Tavsiyeleri

Bu konuda önceden deneyimlemiş olduğum bazı şeyleri belirteceğim.

  • Gideceğiniz yerler için eğer mevsim sizin için fark etmiyorsa sezon dışı zamanı tercih ederek çok çok daha ucuza konaklayabilirsiniz.
  • Yine gideceğiniz tarih belliyse en ucuz konaklama yerlerini çıkarıp erken rezervasyon imkanından yararlanabilirsiniz. Bazen erken rezervasyonlarda oldukça güzel indirimler olabiliyor.
  • Bu da yukarıdaki maddenin tam tersi, kimi yerler elindeki boş yerleri doldurmak için oldukça fazla indirim yapıyor. Gitmenize kısa süre kaldıysa ve hala yer bulamadıysanız şansınız belki bu sefer size güler. Popüler lokasyonlar için çok olası olmasa da denenebilir.
  • Konaklama aracınızda nihai kararı vermeden önce otelin, hostelin veya diğer şeylerin kendi web siteleri olup olmadığına bakın. Bazı yerler sitelerine özel indirimler sunmakta. Yine kendi siteleri üzerinden iletişime geçerek belki pazarlıkta yapabilirsiniz.

Benim aklıma gelen ucuza konaklama yöntemleri bunlar. Vizesiz Balkan Turumuzu yaparken yoğun bir şekilde kullandığımız Booking ile 8 gece kişi başı 67 Euro’ya çok çok uyguna konaklama imkanı bulmuştuk. Sizinde ucuza konaklama için kullandığınız farklı yöntemler varsa yorumlarda belirtirseniz çok sevinirim.

Yazımı Mark Twain’in seyahat hakkında söylediği güzel bir sözle noktalamak istiyorum.

Seyahat; önyargı, bağnazlık ve dar görüşlülük için ölümcüldür. – Mark Twain

Keşfiniz bol olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir