ISIC Kart Nedir? Ne İşe Yarar?

ISIC Öğrenci Kartı

ISIC (International Student Identity Card) yani Uluslararası Öğrenci Kimlik Kartı öğrenci olduğunuzu dünyanın her yerinde kanıtlayabileceğiniz bir öğrenci kartıdır. Bu kart size dünyanın birçok yerinde öğrencilere özel indirimlerden faydalanmanızı sağlar.

ISIC Öğrenci Kartı
ISIC Öğrenci Kartı

ISIC Kartı Nasıl Alabilirim?

ISIC Kartı alabilmek için öğrenci ve 12 yaşından büyük olmak yeterli okulunuzdan veya e-devlet üzerinden aldığınız öğrenci belgesi ve bir fotoğrafla kart başvurunuzu yapabilirsiniz. ISIC Kart ücretine Kasım 2019 itibariyle 30 TL ücret ödedim. Bu kart ücretini İsveç’te kullanacağım trende öğrenci indirimini kullanarak fazlasıyla çıkarmış oldum.

ISIC Kartı iki şekilde alabilirsiniz. İsterseniz isic.org.tr üstünden sanal kart başvurusu yaparsınız isterseniz sitede belirtilen firmalar üzerinden fiziksel basılı kart alabilirsiniz. Sanal kart ile basılı kart arasında genel olarak bir fark bulunmuyor. Fakat bazı yerler basılı kart görmek isteyebiliyor. İndirimini özel olarak kullanmak istediğiniz yerin hangi kart türlerinde geçerli olduğunu öğrenip ona göre kartınızı alabilirsiniz.

Ben kartımı isic.org.tr üzerinden sanal kart olarak aldım ve bir kaç gün içinde mail adresime kart numaram iletildi. Bu numara ile ISIC mobil uygulamasından kayıt ve aktivasyon işlemlerimi gerçekleştirip yukarıda gördüğünüz gibi sanal kartımı mobil uygulama üzerinden görüntüleyebildim.

Neden ISIC Kart Çıkartmalıyım?

Eğer öğrenciyseniz ve yurt dışında gezmeyi seviyorsanız ülkeden ayrılmadan hemen ISIC kartınızı çıkartın. Gezi kalemlerinizin tüm maliyetlerini bu kart ile indirebilirsiniz. Konaklama, ulaşım, yemek ve müze gibi en çok kullanılan şeylerde sağladığı indirimle bir gezide bile kart ücretinin fazlasını çıkarmış olacaksınız. Bakıldığında indirimler 10% – 20% olarak gözükse de bunlar gezi sonunda toplandığında oldukça tasarruf yapmanızı sağlıyor ve sık seyahat ediyorsanız edeceğiniz tasarrufu siz düşünün.

Buradan edeceğiniz tasarrufla daha fazla deneyime kaynak ayırıp farklı şeyler denemek içinde bütçe ayırmış oluyorsunuz. Interrail, Erasmus veya yurt dışı gezisi planınız varsa bu kartı edinerek maliyetlerinizi aza indirin.

ISIC Kart Geçerlilik Süresi Nedir?

ISIC Kart genel olarak bir sene geçerliliği olan bir kart. Eğer Eylül-Ekim aylarında başvuru yapıyorsanız bir sonraki senenin sonuna kadarda kullanabilirsiniz. Yukarıda gördüğünüz fotoğrafta Validity yazan bölgede kart geçerliliğin başlangıç ve bitiş tarihini görmektesiniz ve mobil uygulamada bu tarih aralığında olduğunuz zaman kartınız Valid(Geçerli) olarak gözükmektedir.

ISIC Kartı Nerelerde Kullanabilirim?

ISIC Kartı 150’den fazla ülkede öğrenci indiriminin olduğu her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Fakat bazı ülkelerde Çekya, Polonya gibi ülkenin kendi öğrenci kimliğinin istenildiğini duydum. Kullanabileceğiniz yerlere bakacak olursak, otobüs ve tren ulaşımı sağlayan Flixbus’ta %10 – %20 aralığında indirim alabilirsiniz. Hostelworld’de yine ilk konaklamanıza özel 5$ ve yüzdelik indirimler, Generators Hostel’lerinde %10 indirim, araba kiralama firmalarında, müzelerde ve daha birçok yerde bu kartın avantajlarından yararlanabilirsiniz. Tüm indirim listesine ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha fazla keşfetmek için sunulan indirimlerden faydalanmak lazım. Son olarak Airbnb ve Omio için ilk kullanıma özel indirimlerden de yararlanmak isterseniz aşağıda vereceğim linklerden kayıt olup indiriminizi kullanabilirsiniz.

Airbnb ilk konaklamaya özel 179 TL’lik indirimden faydalanmak için tıklayın.

Omio ile ilk otobüs, tren ve uçak seyahatinizde 10 Euro’luk indirimden faydalanmak için tıklayın.

Beni instagramdan takip etmek için tıklayın.

Keşifle kalın!

Sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir